خانه / اسلایدر / گزارش گاردین درباره پشت پرده شبکه حامی تروریست‌های اهواز؛ ولیعهد عربستان ۲۵۰ میلیون دلار به ایران اینترنشنال تزریق کرد!
شبکه ایران اینترنشنال
شبکه ایران اینترنشنال

گزارش گاردین درباره پشت پرده شبکه حامی تروریست‌های اهواز؛ ولیعهد عربستان ۲۵۰ میلیون دلار به ایران اینترنشنال تزریق کرد!

جامعه نو: گاردین در گزارشی با اشاره به حوادث اهواز، از عقبه شبکه ایران اینترنشنال که رسماً به حمایت از شبکه‌های تروریستی پرداخته، رونمایی کرد و به نقل از منابعی نزدیک به محمد بن سلمان خبر داد که ولیعهد عربستان ۲۵۰ میلیون دلار به این شبکه تزریق کرده است.

روزنامه گاردین در گزارشی با اشاره به حوادث اهواز، از عقبه شبکه ایران اینترنشنال که رسماً به حمایت از شبکه‌های تروریستی پرداخته، رونمایی کرد و به نقل از منابعی نزدیک به محمد بن سلمان خبر داد که ولیعهد عربستان ۲۵۰ میلیون دلار به این شبکه تزریق کرده است.

به گزارش «تابناک»؛ آفکام نهاد ناظر بر رسانه‌ها در بریتانیا، در حال بررسی وضعیت شبکه تلویزیونی «ایران اینترنشنال / Iran International»، یک شبکه تلویزیونی مرتبط با عربستان و مستقر در بریتانیاست؛ این بررسی پس از آن آغاز شد که این شبکه به سخنگوی یک گروه جدایی طلب افراطی (یعقوب حر التسطری سخنگوی گروهک تروریستی الاحوازیه) که در حمله تروریستی اهواز نقش داشت، تریبون داد و با این گروه تروریستی همراهی کرد.

عربستان به شدت در حال توسعه رسانه‌های متصل به خود در قلمرو بریتانیاست و ایران اینترنشنال یکی از این تلاش‌هاست. «عادل عبدالکریم»، یکی از دو مدیر این رسانه تبعه عربستان است و با عبدالرحمن راشد مدیر سابق العربیه و چهره‌های نزدیک به دربار سعودی همکاری دارد. یک منبع که با «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان مرتبط است به گاردین گفته، بودجه این رسانه رقمی نزدیک به ۲۰۵ میلیون دلار (۱۹۲ میلیون پوند) است و از دیوان سلطنتی سعودی تأمین می‌شود.

سازمان افکام گفته در حال تحقیق درباره این مصاحبه است. یک سخنگوی این سازمان گفت: «ما این برنامه خبری را در تضاد با قوانین پخش خود می‌دانیم».

«راب بینون»، سرپرست این شبکه از تصمیمش برای مصاحبه با این عضو گروهک تروریستی دفاع کرد و گفت: این رسانه، از حمله به اهواز به‌ عنوان «حمله تروریستی» یاد کرده است. او به گاردین گفت: «ما، بی‌بی‌سی (فارسی) و رادیو فردا همان روز با این فرد مصاحبه کردیم و گفته‌ایم که این کار را به این خاطر انجام دادیم که می‌خواستیم از سوابق گروه باخبر شویم. تا آنجا که من می‌دانم منعی برای مصاحبه با آن فرد وجود ندارد».

بر اساس گاردین، حقوق کارکنان «ایران اینترنشنال / Iran International» بسیار سخاوتمندانه است و به یکی از کارکنان آن دو برابر دستمزدی پرداخت می‌شود که رسانه‌های رقیب پیشنهاد کرده‌اند. بی بی سی فارسی و من‌وتو، دیگر شبکه‌های فارسی زبان ماهواره‌ای مستقر در انگلیس هستند که این شبکه سعودی در رقابت با آنها قصد دارد، مخاطب جذب کند و در همین راستا، شماری از کارکنان این دو شبکه را با پرداخت همین رقم‌های قابل توجه جذب کرده است.

منابع مالی بی بی سی فارس از سوی دولت بریتانیا از طریق منابع عمومی و در راستای سند امنیت ملی این کشور تأمین می‌شود و منابع مالی من و تو مشخص نیست و در ماه‌های اخیر درباره منشأ ده‌ها میلیون پوند که مطابق با صورت مالی این شبکه به این مجموعه تزریق شده، نقدهای جدی مطرح شده است.

منبع: تابناک

درباره jameye no

پیشنهاد بررسی

از ترویج عشق‌های مثلثی و همجنس‌بازی در تئاتر تا سرو نشئه‌جات در سفارتخانه‌های اروپایی پایتخت/ سلبریتی‌هایی که شاه‌مهره بیگانگان در کشور شده‌اند

جامعه نو: اخیرا اخباری مبنی بر حضور جمعی از هنرمندان در مهمانی‌های سفارتخانه‌های اروپایی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *