خانه / اجتماعی / صنعت گردشگری از نبود سرمایه‌گذار و بی‌مدیریتی رنج می برد/ تشریح ظرفیت‌ها و پتانسیل های گردشگری شهرستان اهر

صنعت گردشگری از نبود سرمایه‌گذار و بی‌مدیریتی رنج می برد/ تشریح ظرفیت‌ها و پتانسیل های گردشگری شهرستان اهر

جامعه نو :

بهبود جعفری در نطق پیش از دستور خود در سیزدهمین جلسه شورای اسلامی استان متبوعش از ظرفیتها و پتانسیل‌های شهرستان اهر سخن گفت و اظهار داشت: شهرستان اهر بزرگترین شهر منطقه ارسباران و شهر فرهنگ، هنر و ادبیات است.

وی گفت: این شهرستان با وجود پتانسیل‌های طبیعی و تاریخی خدادادی و ظرفیت‌های بیشماری من جمله بقعه شیخ شهاب الدین اهری تنها حوزه ادب وعرفان کشور، مسجد جامع اهر، بازار سرپوشیده، عمارت تاریخی اهر، خانه دکتر قاسم خان اهری، خانه عطایی، جنگلهای طبیعی و بکر ارسباران، سد ستارخان، پارک جنگلی فندقلو، تالاب یوسفلو، تالاب قوچ گلی، تالاب دیب سی، یای قاری، قلعه شیور، قلعه نودوز، چنارهای کهنسال یور باشلو، کاروانسرای گورا دره، کارونسرای یارالیجا، غذاهای سنتی و محلی شیرینی اهری، نان یدی قات، ذرت، رشته دیزبین، سیب قره قرمزی، صنایع دستی از جمله ورنی، فرش، جاجیم و گلیم بافی، با وجود دسترسی نزدیک به مرکز استان و مراکز تاریخی زیادی دراقصی نقاط این شهرستان و شهرهای نزدیک و دارای قطبهای گردشگری زیاد از نبود سرمایه گذاری و بی مدیریتی و عدم داشتن برنامه جامع در حوزه‌های مختلف رنج می‌برد.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری ادامه داد: اگر امروز، با وجود این پتانسیل‌ها و ظرفیت‌ها نتوانیم در حل مشکلات روز افزون موفق باشیم و فرصت‌ها را از دست بدهیم در آینده تاسف خواهیم خورد.

به اعتقاد جعفری؛ نگاه تک بخشی فقط به حوزه معادن و صنعت که مستلزم هزینه‌های گزاف و زیر ساخت‌های اساسی است، عدم نگاه عمیق به توسعه گردشگری و استفاده از منابع و ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها در توسعه آن ، کشاورزی غیر مکانیزه و سنتی و هدر رفت زیاد منابع آبی و استفاده غیر مفید از زمین‌های کشاورزی، نبود صنایع بسته بندی محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی جهت اشتغالزایی و خلق ارزش افزوده، عدم استفاده از نهادهای مردمی و ظرفیت ایده های خلاق جوانان و بسیاری از عوامل دیگر منجر به از بین رفتن ظرفیت‌ها شده است.

نماینده آذربایجان شرقی در شورای عالی استانها مهمترین سرمایه‌های یک جامعه را سرمایه‌های انسانی دانست و افزود: هر ساله شاهد از دست دادن هموطنان و همشهریان عزیزمان در جاده اهر- تبریز هستیم با اینکه مسئولان محترم کشوری و استانی از این پروژه بازدید به عمل می‌آوردند؛ ولی پیشرفت سریع و جهادی را شاهد نیستیم که این جاده مرگ، باعث شده اعتماد عمومی برای تردد از این جاده کمرنگ شود.

وی گفت: با توجه به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در ۲۰۱۸ و انتخاب شهرستان اهر به عنوان یکی از مناطق گردشگری، متاسفانه هیچ اقدام و عملی صورت نگرفت. متاسفانه هیچ کدام از وعده های مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در مورد شهرستان اهر من جمله تسریع مرمت بقعه شیخ شهاب الدین اهری، مرمت و تملک خانه عطایی، تحقق بخشیدن اختصاص اعتبار یک میلیارد تومان برای نمایشگاه و بازارچه دائمی صنایع دستی تحقق نیافت.

ازربایجان

جعفری از رؤسا و مسئولان امر تقاضا کرد: جلسات همفکری و راهبردی و کاربردی در تحقق هر چه بهتر و بیشتر این امر یاری کنند. تا این فرصت که تاکنون از دسته رفته را به فرصت بهینه عرض کنیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری با طرح سئوالاتی مبنی اینکه چرا ظرفیت‌ها را نمی‌شناسیم؟ چرا نمی‌توانیم فرصتها را به واقعیت تبدیل کنیم و از این همه پتانسل استفاده کنیم؟ تاکید کرد: بسیاری از چراهای دیگر این را می‌رساند که ما در تمامی حوزه‌های ارزش آفرینی و اشتغال موفق نبوده و موفق عمل نکرده ایم. ده ها بار روی کاغذ طرح می‌نویسیم، مشکلات را می‌گوییم و به گوش مسئولان می‌رسانیم ولی آیا حرکتی به سمت توسعه اهر در جهت رفع مشکلات واقعی دیده می‌شود؟

وی در ادامه مطلب فوق پیشنهاد کرد: با توجه به مشکلات اقتصادی روز کشور و کاهش ارزش ریال مملکت و افزایش ارزهای خارجی باید از فرصت گردشگری استفاده کرد. حتی در تاریخ برخی کشورها هم اگر نگاه اجمالی کنیم کشورهایی که سقوط پول ملی دارند از گردشگری به عنوان پتانسیل ویژه استفاده کرده‌اند و ورود گردشگران خارجی به خصوص از کشورهای همسایه زیاد شده و ما باید این مشکل سقوط ارزش پول ملی را به یک فرصت تبدیل کنیم.

جعفری در ادامه سخنان خود توسعه گردشگری و صنایع دستی با استفاده از ظرفیت‌ها، توسعه دامداری صنعتی و صنایع تبدیلی، توسعه زیر ساخت های حمل و نقل، توسعه کشاورزی علمی و مکانیزه، خلق ارزش افزوده با استفاده از خلاقیت‌های اقشار تحصیل کرده جوانان، توسعه شرکت‌های تعاونی و تعاونی‌های مردمی را از عمده اهدافی برشمرد که می‌توان جهت توسعه در سطح شهرستان اهر مطرح شود.

عضو شورای اسلامی شهرستان اهر، عدم توجه جدی دستگاه‌های تصمیم ساز به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های شهرستان اهر و دیگر شهرستانها، عدم استفاده از ظرفیت‌های فکری و علمی جوانان و اقتصاد تحصیل کرده، نبود بروکراسی اداری شفاف و آسان و کاغذ بازی در حوزه سرمایه‌گذاری و اشتغالزایی، عدم پوشش شبکه‌های سراسری و استانی از ظرفیت‌های بالقوه شهرستان اهر، عدم تلاش در جهت جذب سرمایه گذار و ارائه بسته‌های مشوق به آنها، وجود ارگان‌های تصمیم گیر متنوع در ارائه خدمات اداری و مجوزها و راهنمایی در حوزه های مختلف سرمایه‌گذاری از موارد عدم توسعه شهرستان اهر عنوان کرد.

وی در پایان سخنان خود پیشنهاد کرد: سرمایه گذاری در حوزه صنعت، معدن و گردشگری که یک حوزه حیاتی برای اشتغالزایی و درآمد زایی است به ریاست معاونت اقتصادی استانداری کار گروه سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری با عضویت اعضای شورای اسلامی استان تشکیل شود. از شبکه استانی در خواست شود طی مستندی اقدام به معرفی پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری شهرستانها صورت گیرد. از شبکه های سراسری درخواست شود نسبت به معرفی شهرستانهای استان آذربایجان شرقی اقدام شود. از ظرفیت‌های شورای اسلامی استان در معرفی پتانسیل‌ها و جذب سرمایه‌گذاران در حوزه‌های مختلف مورد توجه قرار گیرد.

منبع:ایلنا

درباره jameye no

پیشنهاد بررسی

اعتیاد نسل آینده را هدف گرفته است

جامعه نو: اعتياد پديده زندگي مدرن و مسأله اجتماعي بزرگي است كه دامنه آسيب‌زايي گروه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *