خانه / فرهنگی / کارگردانان مجموعه‌های تلویزیونی درباره دیدار با رهبری چه گفتند؟

کارگردانان مجموعه‌های تلویزیونی درباره دیدار با رهبری چه گفتند؟

عوامل ساخت مجموعه‌های نمایشی سیما در نشست با رئیس رسانه ملی که به منظور رونمایی از یادداشت مقام معظم رهبری در خصوص فیلم و سریال تلویزیونی برگزار شده بود دیدگاه‌هایشان را در زمینه ساخت مجموعه‌های نمایشی بیان کردند.

 

به گزارش جامعه نو:  کارگردانان و مجموعه‌سازان تلویزیونی در حالی گردهم آمدند تا با رئیس سازمان صداوسیما دیدار کنند که بخش عمده‌ای از آن‌ها در دیدار با رهبر معظم انقلاب حضور داشتند و مطالبات حضرت آقا درباره سریال‌سازی تلویزیونی و امور نمایشی سیما را شنیدند. حتی مقام معظم رهبری یادداشت ویژه‌ای هم شب گذشته در پایگاه اطلاع‌رسانی‌شان منتشر شد که قبل از پرداختن به اهمّ صحبت‌ها و نظرات و دیدگاه‌های کارگردانان و مجموعه‌سازان تلویزیونی در دیدار با علی‌عسکری یادآوری آن مطالبات و دغدغه‌ها خالی از لطف نیست:

“متن این یادداشت به شرح زیر است:

بسمه‌تعالی

آنچه در نظر بود در دیدار دیشب با حضرات بازیگران و کارگردانان و تهیّه‌کنندگان سیما گفته شود و به‌‌‌‌خاطر تمام شدن وقت گفته نشد:

– جنگ نرم همه‌جانبه‌ی دشمن، امروز قابل انکار نیست.

– با این‌حال، برخی آن را انکار میکنند و این خود نیز بخشی از جنگ نرم است.

– در این جنگ، هنرمندان و اهالی فکر و نظر، در حکم نیروهای مسلّح در جنگ سختند.

– برخی بی‌تفاوت از برابر این حادثه‌ی ملّی میگذرند، برخی هم با دشمن همراهی و به او کمک میکنند؛ آنها مسئولیّت‌ناپذیر و اینها دشمن‌شیفته‌اند. در مقایسه با نیروهای مسلّح در جنگ سخت، میتوان گناه این دو دسته را تشخیص داد.

– امروز در کشور بحمدالله کم نیستند کسانی که دارای موضع مسئولانه و تلاش شایسته‌اند؛ این باید روزبه‌روز افزایش یابد.

– دفاع از عظمت ایران، از فرهنگ ایران، از خانواده‌ی ایرانی، از حرکت باشکوه ملّت ایران و … فقط با سخنرانی و نگارش نیست؛ هنر باید میدان‌دار باشد.

– جایگاه فیلم و سریال در این میان بسیار برجسته است.

– در سریال‌ها به مسائل ملّی بپردازید؛ از شهدای عزیز، از دفاع مقدّس، از انقلاب، از سبک زندگی اسلامی، از انگیزه‌های ایمانیِ ملّت و مظاهر آن، از ایستادگی‌شان در برابر ابرجنایت‌کاران و مفسدان عالم، از راه‌پیمایی اربعین و و و … بگویید؛ عظمت و استقلال و شجاعت و ظرفیّتهای علمی و عملی این ملّت را با زبان هنر بیان کنید.

– پرداخت درست و هنرمندانه‌ی این موضوعات بسی جذّاب و پُرمخاطب است، هم در داخل کشور و هم در دیگر کشورها و ملّتها.

– سخنان شما دیشب نشان داد که شما هم عیناً همین دغدغه را دارید، موفّق و مؤیّد باشید ان‌شاءالله.”۹۷/۸/۲۵

در ابتدا مرتضی میرباقری به ارائه آمار از میزان استقبال مخاطبان پرداخت. سپس بنا به درخواست حسین کرمی رئیس مرکز سیما فیلم، کلیپی از روند تغییر سریال‌سازی در چهار دهه اخیر پخش شد. بعد از این کلیپ، داوود میرباقری، کارگردانی که تخصص اش ساخت آثار در حوزه تاریخ اسلام است به بیان نظرات خود پرداخت.

داود میرباقری: سریال‌ باید با مخاطب ساده صحبت کند اما عمیق تأثیر بگذارد

کارگردان «مختارنامه» گفت: همه ما می‌دانیم چه می‌خواهیم ولی اینکه چطور بگوییم مهم است. هرچه قدر شرایط و امکانات به‌روز باشد همکاران توانایی تولید کار بهتری دارند.

این کارگردان ۶۰ ساله که شنبه هفته پیش در نشست مشترکی با رئیس سازمان، پیش تولید ساخت سریال سلمان فارسی را کلید زده بود، تأکید کرد: من برای “سلمان” حدود بیست سال فکر و زندگی‌ام را صرف کردم. امیدوارم با موضع گیری جدید، مسیر کار مرتفع شود و از باقیمانده عمرم بهره بگیرم و حاصل کارم، مفید و برای مخاطب بسیار جذاب باشد.

میرباقری به اهمیت پروژه “سلمان فارسی” اشاره کرد و گفت: ما باید تلاش کنیم تا در حد توان حرکتی موثر برای این مرز و بوم انجام دهیم. «سلمان» پروژه پیچیده‌ای است و هر دوره از زندگی این شخصیت حرف‌های کلیدی و تاثیر گذار بسیار دارد. باید تلاش کنیم طوری بسازیم که برای مخاطب، ساده باشد. اما ضرورت این قصه ما را وادار می کند که مسیر پیچیده و سختی را طی کنیم.

سخنران بعدی، جواد اردکانی بود. این کارگردان ۵۶ ساله مشهدی الاصل که سریال هایی مثل غریبه و مسافر را ساخته از دغدغه ساخت اثر در حوزه مقاومت منطقه ای به خصوص در سوریه گفت: از سال ۹۴ درگیر حوزه سوریه بودم وقتی وارد  فضای متفاوتی که آنجا وجود داشت  شدم، واقعیت ها و رویکردهای جدیدی برای بنده ایجاد شد.

وی گفت: نکته مهم اینکه به سرعت متوجه شدم جدای از جنگ نظامی جنگ رسانه ای بزرگی هم وجود دارد و از خود میدان شروع می‌شود و عقبه آن تا شبکه‌ها و شرکت‌های تولید فیلم و مجموعه های بزرگ خبری باز می‌گردد؛ در میدان همه یگان‌هایی که متعلق به جاهای مختلف بودند سعی داشتند آن را پوشش تصویری دهند و به سرعت از طرف گروه‌هایی که مثل ما مباحث امنیتی نداشتند به جامعه منتقل می‌شد و جدای از تاثیر به لحاظ تضعیف روحیه دوستان، اتفاقی که کم کم شکل می گرفت این بود که تاریخ سوریه نوشته می‌شد و می‌شود.

اردکانی ادامه داد: تاریخ امروز را قلم‌ها نمی‌نویسند و دوربین‌ها می‌نویسند. فاصله گذشته، حال و آینده کم شده است، حادثه‌ای صبح اتفاق می‌افتد عصر درمعرض نگاه مخاطب است و فردا تأثیرش را می‌گذارد؛ در تاریخ‌نگاری دوربین‌ما خاموش باشد، چه مستند و چه داستانی، تاریخ ما را دیگران می‌نویسند.

این نوبسنده و کارگردان، خاطرنشان کرد: اگر دوربین های ما روشن نباشد  دیگران با دوربین‌هایشان هر طور که بخواهند روایت می‌کنند. هالیوود در موضوع عراق و افغانستان با فیلم‌هایی که ساخته مرجعیت را در دست گرفته و در قصه سوریه هم الان به همین شکل است.

کیانوش عیاری: سریال در کنار نفوذ باید جذابیت داشته باشد

بعد از حسین کرمی، داود میرباقری و جواد اردکانی که در سمت راست رئیس سازمان نشسته بودند، نوبت به شبکه اولی‌ها رسید که در سمت چپ علی عسکری قرار داشتند. مجید زین العابدین، مدیر شبکه اول، ابتدا گزارش کوتاهی داد و کلیپی از سریال‌های در حال ساخت شبکه پخش شد. بعد از زین العابدین، کیانوش عیاری کارگردان کارکشته سینما و تلویزیون که روزگار قریب و هزاران چشم را در کارنامه دارد، سخن گفت. او که هم اکنون در حال ساخت سریال اجتماعی ۸۷ متر است به دو نکته اشاره کرد.

او گفت: یک نکته مربوط به نگرش به سریال‌سازی تلویزیونی است که در کنار نفوذ باید جذابیت داشته باشد و این تاثیر توامان باید با اهمیت دادن به نقش خانواده ایجاد شود.  نکته دیگر هم تقاضای اندکی گشایش برای پیشرفت آثار در سازمان است که در صورت ایجاد، ما شکرگزار خواهیم بود.

گلایه “جودی” از توقعات بالای برخی فیلمسازان و تهیه‌کنندگان تلویزیون

دیگر سخنران گروه شبکه اول، رضا جودی بود. او که تهیه کننده سریال‌های ماندگاری مانند “صاحبدلان”، “دوران سرکشی”، “اغما” و … است به نکات جالبی اشاره کرد.  جودی گفت: چند سال پیش همه بیکار بودیم الان تلویزیون دنبال کارگردان و تهیه کننده است اما متأسفانه برخی همکاران ما در جامعه‌ای که جامعه گرفتار است و برخی محتاج نان شب هستند با اینکه در حرفه ما درآمد بدی هم ندارند توقعات زیادی دارند.

تهیه‌کننده “کیمیا”: تلویزیون زمان لازم به تولیدکنندگان بدهد

محمدرضا شفیعی، تهیه‌کننده سریال‌هایی مثل “کیمیا” و … هم با اشاره به یادداشت مقام معظم رهبری گفت: باید بسیار دقیق‌تر به کارمان و به اثر گذاری کارهایمان توجه کنیم. اگر ما در یک کار هنری به خصوص سریال‌سازی توجه لازم را نکنیم به نتیجه معکوس می‌رسد و این مسئله موضوع را حساس‌تر می‌کند.

وی افزود: توجه کنیم که هم محتوایی که می‌خواستیم را انتقال دهیم هم از نظرساختاری و هم محتوایی باید به کارها توجه بیشتر بکنیم. زمان لازم در اختیار تولیدکنندگان باشد تا بتوانیم کاری خوب برای مخاطبان روی آنتن ببریم.

عنقا: سریال‌های ما بایستی جلوی ناهنجاری‌های ماهواره‌ای را بگیرد

 بعد از شبکه اول، نوبت شبکه دوم رسید. محمدرضا جعفری‌جلوه، مدیر این شبکه ابتدا توضیحی درباره جایگاه شبکه داد و سپس دو کلیپ از سریال‌های پخش شده و در حال ساخت، پخش شد. اولین سخنران گروه شبکه دو، “حامد عنقا” بود. این نویسنده و کارگردان و تهیه کننده ۴۰ ساله که چندی پیش سریال پدر را روی آنتن داشت گفت: در جلسه‌ای که با مقام معظم رهبری داشتیم مطالب بسیار مهم و ویژه‌ای مطرح شد، ایشان رهنمودهای مهمی را بیان کردند؛ فکر می‌کنم بخشی که در مورد جنگ نرم مطرح شد از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی افزود: مباحث دینی و انقلابی از دغدغه‌های عمومی ماست، شبکه‌های ماهواره‌ای خانواده ایرانی را هدف قرار داده‌اند و اتفاقا پاشنه آشیل ما همین جاست. همه ما احساس تکلیف داریم که در این مورد کاری انجام دهیم اما ابزار مناسب تولید آثاری که بتواند با این جنگ نرم مقابله کند را نداریم، از نظر کمی رشد داشته‌ایم اما باید از لحاظ کیفی نیز رشد کنیم.

تحویلیان: بهترین سریال در بدترین موقع پخش می‌شود

اکبر تحویلیان، دومین سخنران شبکه دو بود. او که تهیه‌کننده سریال “از یادها رفته” است که در نوبت پخش قرار دارد، گفت: سریال‌سازی کار سختی است و یکی از مواردی که باید به آن رسیدگی شود موضوع تناسب ابزار در این جنگ نرم است.

تحویلیان با تاکید بر اینکه کنداکتور بسیار مهم است، ادامه داد: بهترین سریال در بدترین موقع پخش می‌شود و مخاطب را از دست می‌دهد و پولی هم که با زحمت به تهیه‌کننده داده شده هدر می‌رود. استفاده بهینه کار سختی نیست و باید درست تنظیم کرد.

وی به پخش سریال‌های بومی اشاره کرد و افزود: برای مثال سریال‌های اصفهانی در اصفهان پخش می‌شود در حالی که اگر در تهران پخش شود مردم با لهجه‌های دیگر آشنا می‌شوند.

کارگردان سریال «سایه‌بان»: جوان‌های ما نیاز به قهرمان دارند

سخنران دیگر شبکه دو، نوید محمودی نویسنده و کارگردان سریال “سایه‌بان” بود. او گفت: جوان‌های ما نیاز به قهرمان دارند قهرمانی از جنس خودشان، در مجموعه «سایه‌بان» یکی از این قهرمان‌ها را نشان دادیم که برای به دست‌آوردن استقلال در محیط کار تلاش کرد. جامعه امروز ما پر از قهرمان است.

وی افزود: به نظرم جوان‌هایی که در عرصه جدید تلاش می کنند قهرمان هستند. مثلا جوانی در عرصه نانو فعالیت دارد، شخصیت اول داستان ما نیست چرا که نگرانیم نشود با او  قصه را درست کرد. اگر جوان‌های امروز را قهرمان‌های خودشان کنیم آنچه را نیاز داریم به دست خواهیم آورد. جوان‌ها حرف‌های ما را گوش نمی‌کنند اما  اگر از جنس خودشان به آنها بگوید حتما به آن دقت می‌کنند.

سعید سلطانی: مردم از صداوسیما انتظار موضوعات به روز دارد

شبکه سومی‌ها، سخنرانان بعدی بودند. ابتدا علی فروغی مدیر شبکه قبل از پخش کلیپ، گزارشی کوتاه از روند فعالیت‌ها ارائه کرد. بعد از فروغی، سعید سلطانی که این روزها در حال تکمیل سه گانه سریال “ستایش” است، سخن گفت. او تأکید کرد: باید خودمان را به روز کنیم که از توسعه جهان عقب نمانیم. مردم از صدا وسیما انتظار دارند به سوژه و موضوعاتی بپردازیم که تا به حال سراغ آنها نرفتیم. موضوع دیگر استقلال مالی سازمان به لحاظ کمی است که با شوک مالی مواجه بود و به ناچار باید کاری می‌کردیم که اسپانسرها وارد شدند و آنها هم مطالباتی را داشتند.

وی افزود: هرچه از نظر مالی در مضیقه باشیم سازمان از موجودیت خود دور می‌شود. زمانی که تهیه کنندگان با پیمان‌کاری برنامه تولید کنند کیفیت برنامه پایین می‌آید، زیرا بیشتر، نظر اسپانسرها مورد توجه قرار می‌گیرد. چرا بعضی از مجموعه‌ها به زبان‌های دیگر پخش نمی‌شود، مجموعه‌هایی که ما می‌سازیم با مخاطب خارجی ارتباط برقرار نمی‌کند، در واقع این مجموعه‌ها با مصادیق قابل فهمی چون برادری، عشق به میهن است که همه دنیا می‌فهمند.

همایون اسعدیان: نگذاریم امید بمیرد

همایون اسعدیان سخنران دیگر بود. این کارگردان ۶۰ ساله اصفهانی الاصل که سریال “لحظه گرگ و میش” را برای پخش آماده می‌کند با اشاره به جنگ روانی علیه کشورمان که از طریق ماهواره‌ها و فضای مجازی در جریان است گفت: در این شرایط باید نشاط را حفظ کنیم و نگذاریم امید از دست برود.

وی افزود: ما اگر امید را از دست بدهیم همه‌چیز را از دست داده‌ایم. ما در سریال‌سازی باید این امید به آینده را در دل مردم روشن نگه داریم.

اسعدیان گفت: وقتی در یک برنامه تلویزیونی به مسائل مختلف کشور انتقاد می‌شود، این برای مردم جالب و حائز اهمیت است و باعث اعتمادسازی می‌شود. ما باید به خودمان هم نگاه منتقدانه داشته باشیم.

مقدم‌دوست: صداوسیما باید به فیلمنامه‌نویسان توجه کند

هادی مقدم‌دوست هم با اشاره به جایگاه ویژه فیلمنامه‌نویسی در تولید سریال‌های تلویزیونی گفت: این بخش نیاز به حمایت بیشتری دارد و باید به امرار معاش فعالان این بخش توجه کرد به خصوص که فیلم‌نامه‌نویسان افرادی کمتر شناخته‌شده اند ولی اگر کارشان خوب نباشد، سریال خوبی ساخته نمی‌شود.

وی که در حال ساخت سریال “سرباز” است پیشنهاد داد: هم‌افزایی در حوزه فیلمنامه‌نویسی باعث تقویت بیشتر فعالان این حوزه خواهدشد و فیلم‌نامه‌نویسان فعال در تلویزیون می‌توانند با تبادل سواد و تجربیات خود در قالب این هم‌افزایی‌ها، کمک بزرگی به فیلم‌نامه‌های سریال‌ها بکنند.

آشتیانی‌پور: سریال‌سازان، عنصر زمان را فراموش نکنند

آخرین سخنرانان، گروه شبکه پنج بودند. در ابتدا، جواد رمضان‌نژاد، مدیر شبکه در کنار پخش کلیپی گزارشی از فعالیت‌های شبکه در حوزه سریال داد و سپس نوبت به حمیدرضا آشتیانی‌پور، دوبلور پیشکسوت که ردای تهیه کنندگی هم بر تن دارد، رسید؛ او گفت: امروز بیش از هر زمان دیگر مردم ما نیاز به امید دارند. برای پیشگیری از ناامیدی هم بهتر است کسانی که در مسیر تولید سریال و محصولات نمایشی تلاش می‌کنند، عنصر زمان را فراموش نکنند. وی ادامه داد: زمانی که من نوعی برای تولید مجموعه‌ای اقدام می‌کنم، نباید زمان را نادیده و با سنگ‌اندازی جلوی شروع مجموعه را گرفت. این رفتارها باعث نا امیدی میان تولیدکنندگان می‌شود.

شفیعی: باید برای اتفاقات آینده مهندسی داشته باشیم

مهدی شفیعی تهیه کننده هم گفت: ما در این سال‌ها از بعضی موضوعات غفلت کردیم و بعضی موضوع‌ها را از دست دادیم و این باعث شد که مخاطب را از دست دادیم. باید به موضوعات محیط‌زیست که در توسعه پایدار کشور نقش داشته‌اند و موضوعاتی که مقام معظم رهبری اشاره داشتند که چگونه به سراغ این موضوعات برویم توجه کنیم.

وی افزود: ما باید به لحاظ دانش و کیفی خود را آماده کنیم و حوزه  علمی در بخش فرهنگ هنر را در برنامه داشته باشیم .به هر حال باید برای اتفاقات آینده مهندسی داشت منتظر طرح نباشیم باید در بخش فنی، مالی مقداری آماده‌تر به آن سمت برویم که در کارزار رسانه‌ای نقش پر رنگ‌تری داشته باشیم. من به اقلیم اشاره می‌کنم که خود دستمایه های داستانی است که ما بخش کمی اشاره کردیم ولی به هر حال می‌توانیم با یک برنامه‌ریزی درست به اهداف برسیم.

درباره jameye no

پیشنهاد بررسی

رقابتی بدون برنده بین سریال‌های ماه مبارک رمضان

جامعه نو: آرش فهمیم منتقد سینما و تلویزیون نوشت: امسال در یک سیاستگذاری ‌اشتباه، همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *