خانه / فرقه های ضاله / وهابیت: تقلید از ائمه اربعه شرک و کفر!

وهابیت: تقلید از ائمه اربعه شرک و کفر!

اکثر قریب به اتفاق مسلمانان اهل سنت از یکی از مذاهب اربعه تقلید می‌کنند. بیشتر مسلمانان اهل سنت در ایران، پیرو مذهب فقهی شافعی یا حنفی هستند. این در حالی است که وهابیت به پیروی ابن‌تیمیه، تقلید از مذاهب را نه تنها جایز ندانسته، بلکه کسانی را که از مذاهب اربعه تقلید کنند، نسبت کفر، شرک و بدعت داده‌اند. این مناظره به صورت نمادین بین یک حنفی مذهب با یک سلفی وهابی صورت پذیرفته است. حنفی مذهب ثابت می‌کند که تقلید از امام ابوحنیفه کفر نیست.

متن مقاله
وهابی: شما اهل سنت پیرو فقه ابوحنیفه کافر هستید! چون شما از ابوحنیفه تقلید می‌کنید.
حنفی مذهب: به چه دلیل ما کافر هستیم، در حالی‌که اکثریت مسلمانان از ائمه اربعه تقلید می‌کنند و اگر قرار باشد ما کافر باشیم، پس کدام یک از مسلمانان باقی خواهند ماند.
وهابی: قلت یا کثرت مهم نیست. مهم پیروی از دین خداست. اگر یک نفر هم باقی بماند، ولی مسلمان باشد، بهتر است از این‌که یک میلیارد فقط اسم مسلمانی را یدک بکشند، ولی در حقیقت به بدعت و شرک و کفر گرفتار شده باشند.
حنفی مذهب: چرا به ما نسبت کفر و شرک و بدعت می‌دهید، در حالی‌که ما پیرو خداوند و رسول‌الله هستیم.
وهابی: شما از ابوحنیفه تقلید می‌کنید و این کار شما بدعت در دین است، زیرا سلف صالح از شخص واحدی تقلید نمی‌کردند، بلکه یا اجتهاد می‌کردند و یا اگر سوالی داشتند از یک شخص سوال می‌کردند، ولی هیچ‌گاه به خود اجازه تقلید از شخص معینی را نمی‌دادند. بنابراین شما بر خلاف سلف صالح به بدعت گرفتار شده‌اید.[۱] حنفی مذهب: بدعت یعنی آن چیزی که در دین نیست، وارد دین کردن، ولی ما چیز جدیدی را در دین وارد نکرده‌ایم، بلکه با تقلید از ائمه اربعه درصدد پیروی از دستورات الهی هستیم. افزون بر آن‌که برخی از سلف صالح نیز از شخص معینی تقلید می‌کردند. آیا آن‌ها نیز اهل بدعت و مشرک هستند؟!
وهابی: من این‌جور چیزها را نمی‌دانم، ولی ابن‌تیمیه گفته است که مقلدین مذاهب اربعه، کافر[۲] و مشرک و اهل بدعت [۳] هستند. در نتیجه سخن او برای من مهم است؛ زیرا او شیخ الاسلام است و سخنش معتبر است.
حنفی مذهب: اگر بنا باشد که با تقلید، کسی کافر شود، شما به کفر سزاوارتر هستید؛ چون شما در پاسخ من می‌گویید چون ابن تیمیه گفته است، یعنی از او دارید تقلید می‌کنید؛ پس چگونه به ما نسبت کفر و شرک می‌دهید!؟

پی‌نوشت:

[۱]. بن‌باز، عبدالعزیز، مجموع فتاوی، تحقیق: محمد بن سعد الشویعر، بی‌جا: بی‌نا، بی‌تا، ج۲، ص۵۲.
[۲]. ابن تیمیه، مجموع الفتاوى، تحقيق: عبد الرحمن بن محمد بن قاسم، مجمع الملك فهد لطباعة المصحف الشريف، مدينة نبوية، ۱۴۱۶ق، ج۲۲، ص۲۴۸-۲۴۹.
[۳]. ابن تیمیه، احمد بن عبدالحلیم، مجموع الفتاوى، ج۲۲، ح۲۵۲.

درباره jameye no

پیشنهاد بررسی

رقابتی بدون برنده بین سریال‌های ماه مبارک رمضان

جامعه نو: آرش فهمیم منتقد سینما و تلویزیون نوشت: امسال در یک سیاستگذاری ‌اشتباه، همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *