خانه / فرقه های ضاله / اعتقاد به پلورالیزم دینی در عرفان حلقه!

اعتقاد به پلورالیزم دینی در عرفان حلقه!

کاربری از پیروان عرفان حلقه، هنگام بحث راجع به عرفان و ارتباط آن با دین و دین‌داری در اینستاگرام، پیام داد، عرفان حلقه صرفا آموزه‌های اسلام را برای رسیدن به سعادت و کمال انسان‌ها به عنوان تنهاترین راه نمی‌پذیرد. یعنی یک عارف مسیحی و یهودی همان قدر می‌تواند به سعادت برسد که از یک عارف مسلمان انتظارمی‌رود. در ادامه گفت: همه ادیان می‌توانند انسان را به سعادت برسانند و سعادت حقیقی منحصر در اسلام نبوده وآموزه‌های فعلی تورات و انجیل هم می‌توانند انسان را به سعادت حقیقی برسانند.
درجواب گفتم: آیا آموزه‌های فعلی تورات و انجیل همان آموزه‌های حقیقی موسی و عیسی (علیهم السلام) است؟ و یا تحریف شده است؟
در جواب گفت: در عرفان حلقه همه ادیان مساوی هستند و هیچ دینی بر دیگری برتری ندارد! (البته اشاره‌ای به تحریف نکرد!)
در جواب ایشان گفتم: صراط مستقیم همانند حقیقت اسلام است که در هر عصری جلوه و مظهر خاصی دارد؛ مثلا امت یهود تا زمان ظهورحضرت عیسی (علیه‌السلام) در «صراط مستقیم» گام برمی‌داشتند، اما با ظهور آن حضرت، ادامه استقامت صراط آنان بستگی به تسلیم در مقابل شریعت حضرت عیسی (علیه‌السلام) داشت و در صورت نپذیرفتن آن حضرت، نه تنها آنان حَظی از «صراط مستقیم» پیشین خود نداشتند، بلکه سر از کفر در می آوردند. چنان‌که حضرت عیسی‌ (علیه‌السلام) امت یهود را به «صراط مستقیم » دعوت می‌کرد و حقیقت آن را اصل توحید و عبادت ذکر می‌نمود: «ان الله ربی و ربکم فاعبدوه هذا صراط مستقیم فلما احس عیسی منهم الکفر قال من انصاری الی الله قال الحواریون نحن انصارالله امنا بالله و اشهد بانا مسلمون ربنا آمنا بماانزلت واتبعنا الرسول فاکتبنامع الشاهدین،[آل عمران/۵۱-۵۳] در حقيقت ‏خداوند پروردگار من و پروردگار شماست پس او را بپرستيد که راه راست اين است، چون عيسى از آنان احساس كفر كرد گفت‏: ياران من در راه خدا چه كسانند حواريون گفتند ما ياران دین خداييم به خدا ايمان آورده‏‌ايم و گواه باش كه ما تسليم اوهستيم، پروردگارا به آنچه نازل كردى گرويديم و فرستاده‌ات را پيروى كرديم، پس ما را در زمره گواهان بنويس».
همچنین در قرآن آمده است: «مَنْ يَبْتَغِ غَيْرَ الْإِسْلَامِ دِينًا فَلَنْ يُقْبَلَ مِنْهُ وَهُوَ فِي الْآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ،[۸۵/آل‌عمران]و هر كه جز اسلام دينى (ديگر) جويد هرگز از وى پذيرفته نشود و وى در آخرت از زيانكاران است.» اگر گفته شود كه مراد از اسلام، خصوص دین ما نیست بلكه منظور تسلیم خدا شدن است. پاسخ این است كه البته اسلام همان تسلیم است و دین اسلام همان دین تسلیم است، ولی حقیقت تسلیم در هر زمانی شكلی داشته و در این زمان، شكل آن همان دین گران‌مایه‌ای است كه به دست حضرت خاتم‌الانبیاء ظهور یافته است و قهراً كلمه اسلام بر آن منطبق می‌گردد.
در نتیجه مسیر سعادت که توسط  مدعیان فعلی یهودیت و مسیحیت نشان داده می‌شود، مطابق حقیقت خداوندی نبوده و انسان را به سعادت حقیقی نمی‌رساند. چون غالب آموزه‌های این ادیان، از گزند تحریف در امان نمانده‌اند. بنابراین استدلال پیروان حلقه در خصوص نجات بخش بودن همه‌ی ادیان، استدلالی بدون پشتوانه‌ی منطقی است.

درباره jameye no

پیشنهاد بررسی

پشت پرده تورهای انحرافی/ طبعیت‌گردی یا تخریب عقاید جوانان؟!+ تصاویر

جامعه نو: تور طبیعت گردی در ارتفاعات آمل که با حضور جمع چند صد نفری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *