خانه / آموزش و پژوهش / نماینده ولی فقیه در استان قزوین: پژوهش‌ها باید به حل مشکلات جامعه کمک کند

نماینده ولی فقیه در استان قزوین: پژوهش‌ها باید به حل مشکلات جامعه کمک کند

قزوین- نماینده ولی فقیه در استان قزوین با بیان اینکه سطحی‌نگری در ادبیات قرآن جایگاهی ندارد، گفت: پژوهش‌ها باید به حل مشکلات جامعه کمک کند.

به گزارش جامعه نو  آیت‌الله عبدالکریم عابدینی روز دوشنبه در مراسم نکوداشت پژوهشگران برگزیده دانشگاه‌های پیام نور کشور که در سالن اجتماعات دانشگاه پیام نور قزوین برگزار شد، اظهار کرد: سطحی‌نگری در ادبیات قرآن کریم جایگاهی ندارد و در قرآن تدبر، تفکر، احترام به عقل، استنباط و استدلال در دین و دنیا بسیار مورد تأکید قرار دارد.

امام جمعه قزوین خاطرنشان کرد: خدای متعال جهانیان را بدون محدودیت مکانی و زمانی به تفکر و اندیشه درباره قرآن دعوت کرده است و می‌فرماید اگر جن و انس جمع شوند و همه به یکدیگر کمک کنند تا مثل قرآن بیاورند، نمی‌توانند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین ادامه داد: خداوند فرمود اگر مثل قرآن نتوانستید بیاورید، ده سوره مانند قرآن بیاورید و به کسانی خداوند گفت که اهل ادبیات و توانمند در حوزه نویسندگی بودند و در حالی که آنها خیلی تلاش کردند، حتی یک سوره نیز نتوانستند بیاورند.

وی عنوان کرد: خدای متعال به دنیا نیز به همین نگاه نگریسته است و مردم را دعوت می‌کند تا درباره نظام هستی تفکر، تحقیق و پژوهش کنند چرا که در خلقت آسمان‌ها، زمین، رفت و آمد شب و روز دلائل روشنی برای خردمندان عالم است.

آیت‌الله عابدینی افزود: رمز اینکه دانشمندان اسلامی پیشکسوت علم نجوم شدند را می‌باید در توجه قرآن و سوگندی که خداوند به خورشید، ماه و شب و روز در قرآن داشته است، یافت و اینکه علمای اسلامی دانشمندان را به کشف حقیقت نظام هستی دعوت می‌کردند.

وی به سبقه حوزه‌های علمیه در امر پژوهش اشاره کرد و گفت: حوزه‌های علمیه در باب تحقیق و پژوهش عصرهای فوق‌العاده درخشانی داشته‌اند و کارنامه فعالیت‌های حوزوی در امر تحقیق و پژوهش بسیار مطلوب است.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با تأکید بر اینکه نگاه دین به علم، نگاه نافع است، خاطرنشان کرد: در حوزه پژوهش، متون درسی، اشتغالات علمی در دانشگاه‌ها و حوزه‌ها نیازمند ویراستاری جدی هستیم تا هر چه می‌گوییم، می‌نویسیم و پژوهش می‌کنیم آن چیزی باشد که مفید باشد و مشکلی از مشکلات جامعه را در عرصه‌های مختلف حل کند.

در پایان این مراسم از ۴۴  پژوهشگر برگزیده کشور تجلیل شد.

درباره jameye no

پیشنهاد بررسی

اعتیاد نسل آینده را هدف گرفته است

جامعه نو: اعتياد پديده زندگي مدرن و مسأله اجتماعي بزرگي است كه دامنه آسيب‌زايي گروه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *