خانه / اجتماعی / عضو هیئت علمی دانشگاه گلستان: عمق لرزه خیزی گسل های گلستان به ۳۵ کیلومتر هم می رسد

عضو هیئت علمی دانشگاه گلستان: عمق لرزه خیزی گسل های گلستان به ۳۵ کیلومتر هم می رسد

گرگان- عضو هیئت علمی دانشگاه گلستان گفت: عمق لرزه خیزی گسل های گلستان به ۳۵ کیلومتر هم می رسد.

به گزارش جامعه نو ، مریم آق آتابای، بعدازظهر چهارشنبه در همایش مخاطرات طبیعی زلزله در گلستان که در سالن اجتماعات دانشگاه مائده گرگان برگزار شد، اظهار کرد: کشور ایران در کمربند زلزله خیز قرار گرفته است و لایه های بیرون سنگ کره زمین در حال حرکت هستند.

وی افزود: ایران حاصل صفحه عربی و اوراسیا بوده و عامل فشار سبب ایجاد چین و ساختارهایی در نقاط مختلف کشور شده است.

آق آتابای ادامه داد: گسل های ایران یا شمالی- جنوبی بوده که زلزله بم حاصل آن است و یا شمالی غربی به جنوبی شرقی است که زمین لرزه کرمانشاه را پدید آورده است.

وی بیان کرد: گلستان هم در منطقه بسیار فعال از نظر زمین ساختی قرار دارد که سه گسل بزرگ آن را در برگرفته است.

آق آتابای گفت: گسل البرز که در پایین در حال بالا آمدن است، گسل کپه داغ که در شمال شرق در حال بالا آمدن است و گسل خزر که در غرب در حال فرونشست است و همین سه زون زلزله خیزی گلستان را بالا می برد.

وی تصریح کرد: شواهد ساختاری ما شامل بلوک های سنگی، کج شدگی آبرفتی، پیوند کوه و دشت، ساخت های مثلثی شکل در اثر تقابل بین فعالیت گسل و فرسایش رودخانه ایجاد شده، نشان می دهد که گسل های گلستان به شدت فعال هستند.

آق آتابای اظهار کرد: گسل شمال البرز بسیار فعال است و همچنین گسل خزر دومین گسل پرخطر ایران بعد از گسل شمال تبریز بوده که توان زلزله خیزی بالایی تا حدود ۷.۴ ریشتر را دارد و مهم این که از وسط گرگان می گذرد.

وی یا بیان این که عمق لرزه خیزی گسل های گلستان به ۳۵ کیلومتر هم می رسد، گفت: گسل حوزه دشت گرگان جوان و ناشناخته است و انرژی خود را زود به زود خالی می کند.

درباره jameye no

پیشنهاد بررسی

پرونده محمدعلی نجفی در دادگاه کیفری

جامعه نو: من در زمان آقای نجفی وارد شهرداری شدم و به‌عنوان کارشناس استخدام شدم. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *