خانه / اقتصادی / قانون پشتوانه پول در ایران باید تغییر کند

قانون پشتوانه پول در ایران باید تغییر کند

الزامات حذف چهار صفر از پول ملی چیست؟حذف صفر مرحله ابتدایی اصلاحات نظام بانکی است یا مرحله پایانی؟

بهاء‌الدین حسینی هاشمی می‌گوید : پیش از ورود به بحث حذف چهار صفر از پول ملی ایران لازم اقداماتی جدی برای اصلاح قانون پشتوانه پول ایران در دستور کار قرار گیرد.

مدیرعامل اسبق بانک صادرات در نشست حذف چهار صفر از پول ملی در خبرآنلاین که با حضور وی و حیدر مستخدمین حسینی،معاون اسبق وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، درباره الزامات پیش روی اقتصاد جهت حذف چهار صفر از پول ملی گفت: واحد پول ایران در شرایط کنونی ریال است و این ریال در قانون صد دینار و هر ریال برابر با یکصدوهشت‌هزاروپنجاه‌وپنج‌ده‌میلیونیم(۰٫۰۱۰۸۰۵۵) گرم طلای خالص است.

او ادامه داد: حالا سئوال اینجاست که ریال جدید که قرار است زیر مجموعه تومان پس از حذف چهار صفر باشد چه پشتوانه ای دارد و بانک مرکزی در این قالب چه تدبیری اندیشیده است .

قانون پولی و بانکی

او در توضیح ضرورت اصلاح قانون پشتوانه پول ایران گفت: در گذشته پشتوانه پول امریکا نیز طلا بود و به این صضورت که هر اونس طلا ۳۶ دلار ارزش داشت . همان طور که می دانید اونس طلا نزدیک به ۳۱ گرم است . در این راستا تا سال ۱۹۷۴ هر اونس طلا برابر با ۳۶ دلار امریکا بود و همه تمایل داشتند نسبت به تبدیل دلار به طلا اقدام کنند ون ارزش ان طلا از ارزش ذاتی این پول بیشتر بود .

او ادامه داد: وقتی بحران در این حوزه جدی شد،نیکسون تصمیم گرفت این رابطه را حذف کند و دست به عمل زد اما در حقیقت در ایران هیچ گاه به طور قانونی رابطه ریال و طلا را به هم نزده‌ایم و لازم است تدبیری در این بخش بیندیشیم.وی با اشاره به اینکه دامنه پشتوانه ها در جهان امروز تغییر کرده است ، گفت: در حال حاضر طلا، ارزهای خارجی ، تولید ناخالص داخلی و جواهرات و میراث فرهنگی همگی به پشتوانه های پول ملی کشورها تبدیل شده اند .

پشتوانه پول در دیگر کشورها چیست؟

در بخش دیگری از این نشست ، حیدر مستخدمین حسینی ، معاون اسبق وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز گفت: ضرورت اصلاح قانون پشتوانه پولی ایران انکار ناپذیر است چرا که در جهان امروز کشورهای پیشرفته عمدتا قدرت تولید و تکنولوژی و توانمندی را به عنوان پشتوانه در نظر می گیرند .

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: اگر عمل به قانون مدنظر باشد مقام قضایی می تواند در هر آنی مقامات بانک مرکزی را بابت عدم رعایت ماده یک قانون پولی و بانکی مصوب سال ۱۳۵۱زیر سئوال ببرد .

وی با تایید این نکته که واقعیات اقتصادی تغییر کرده است، گفت: به روز رسانی این قانون خود اقدام بسیار مهمی است که لازم است در دستور کار قرار گیرد . وی گفت: دولت ها به این مساله واقف بوده اند در همه این سال ها تلاش کرده اند اصلاحات در پشتوانه پول همزمان با اصلاحات در قانون بانکداری صورت گیرد اما این مهم به تحقق نپیوسته است .

متسخدمین حسینی اضافه کرد: باید دید حذف چهار صفر از پول ملی نقطه ابتدایی حرکت است یا نقطه پایانی اصلاحات، پاسخ صریح من این است که حذف صفر در پایان اصلاحات اقتصادی اجرایی می شود و ما هنوز به مرحله اصلاحات ورود نکرده ایم . 

وی گفت: قانون پولی و بانکی مصوب سال ۱۳۵۱ و قانون بانکداری بدون ربا مصوب سال  ۱۳۶۲ مبنای قوانین حاکم بر نظام بانکی و پولی کشور هستند و از این رو این دو قانون باید همزمان با اصلاحات اقتصادی مورد بازنگری قرار گیرند و سپس عملیات حذف چهار صفر در دستور کار قرار گیرد .

ریال

مشروح نشست حیدر مستخدمین حسینی و بهاء الدین حسینی هاشمی، کارشناسان حوزه پولی و بانکی در خصوص الزامات حذف چهار صفراز پول ملی  فردا در خبرآنلاین منتشر خواهد شد.

درباره jameye no

پیشنهاد بررسی

وظیفه سینما و تلویزیون در خصوص «رونق تولید»/مزدآبادی: تولیدات امروز سینما جوابگوی اهالی سینما نیست/ مدیران سینمایی انگیزه را در وجود هنرمندان می کشند

جامعه نو: جواد مزدآبادی کارگردان سینما و تلویزیون گفت: مسئولان برای رونق بیشتر تولید، به …

1 نظر

  1. با سلام به نظر بنده با توجه به این که پشتوانه پول کشورها در جهان امروز بر مبنای تولیدات صنعتی و تکنولوژی است و دیگر حتی طلا و نقره هم نمیتواند پشتوانه خوبی برای پول یک کشور باشد یکی از دلایل ضعف پول ایران جواهرات سلطنتی است که پشتوانه پول کشور است و اصلا به خاطر همین واحد پول ایران ریال است چون ریال بر گرفته شده از واژه رویال پرتغالی_اسپانیایی به معنای سلطنتی است جالبه که بعد از چهل سال سرنگون کردن نظام سلطنتی در ایران و تغییر نام خیابانها و دانشگاه ها و ….. هنوز داریم از پول سلطنتی با پشتوانه سلطنتی استفاده میکنیم به نظر من باید جواهرات سلطنتی و از بانک مرکزی خارج کرد اون بخشی که متعلق به دوره افشاریه است را به موزه آستان قدس رضوی در مشهد بسپاریم و ما بقی که متعلق به دوره های قاجار و پهلوی است را در کاخ موزه های گلستان و نیاوران (صاحب قرانیه) و سعد آباد نگهداری کنیم یعنی صرفا به عنوان اشیاء تاریخی بهشون نگاه کنیم مثل بقیه آثار تاریخی نه بیشتر بعد یک واحد پول اصلی ایرانی مثل درهم متشکل از صد دینار برای واحد پول کشورمون در نظر بگیریم و مقدار مشخصی طلا برای پشتوانه ابتدایی پول کشور در نظر بگیریم مثلا صندوق ذخیره طلای بانک مرکزی و به عنوان پشتوانه پول در نظر بگیریم بعد گمرکات و حذف کنیم تا هم تولید داخلی در شرایط رقابتی قرار بگیره هم اقتصاد رونق پیدا کنه بعد دست از حمایت های مالی کشورهای منطقه برداریم(خروج ارز زیاد) چرا که چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *