خانه / آموزش و پژوهش / اعضای کمیسیون آموزش مجلس خواستار تأخیر در برگزاری کنکور ارشد شدند

اعضای کمیسیون آموزش مجلس خواستار تأخیر در برگزاری کنکور ارشد شدند

جامعه نو: سیدحمایت میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در تشریح نشست امروز(دوشنبه ۱۹ فروردین) کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در جلسه امروز وزیر علوم و تحقیقات و فناوری و معاونان وی حضور داشتند که ضمن ارائه گزارشی از عملکرد خود در سال ۹۷ تاکید داشتند که رویکرد آنها بیشتر مبتنی بر برنامه ششم توسعه و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده است؛ ضمن آنکه دوره‌ای آموزشی برای روسای دانشگاه‌ها مد نظر قرار داشت.

نماینده مردم گرمی و مغان در مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین بر اساس این گزارش، طرحی برای ساماندهی دانشگاه‎‌های سراسر کشور آماده اجرا شده که نه واحدهای دانشگاهی تعطیل شود و نه مدیریت‌های متعدد وجود داشته باشد بلکه بتوان با یک مدیریت واحد دانشگاه‎‌های شهرستان‌ها را اداره کرد.

به گفته وی، فروش فناوری‌های جدید، تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان و تشریح درآمدهایی که از این مسیر برای دانشگاه‌ها و کشور حاصل شده از دیگر محورهای گزارش وزیر علوم بود.

اختصاص سهمیه کنکور برای سیل‌زدگان لازم است ولی کافی نیست

میرزاده گفت: در ادامه این جلسه اعضای کمیسیون سوالات خود را پرسیدند که بیشتر ناظر به وقوع سیل و مشکلات ایجاد شده برای محصلان و دانشجویان بود و بر این نکته تاکید داشتند که باید کنکور ارشد به تعویق بیفتد؛ البته وزارت علوم بر این نظر بود که همانند زلزله‌زدگان برای سیل‌زدگان نیز سهمیه‌ای در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: اعضای کمیسیون معتقدند بودند اگرچه اختصاص سهمیه لازم است ولی کافی نیست و باید به ویژه کنکور ارشد به تاخیر بیفتد زیرا فارغ از بحث دانشجویانی که در مناطق سیل‌زده حضور داشتند، در بسیاری از دانشگاه‌ها گروه‌های جهادی تشکیل شده و برای امدادرسانی و کمک به مناطق سیل‌زده رفته‌اند که آنها نیز شامل این مساله خواهند شد.

به گفته سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، مقرر شد وزارت علوم بررسی‌های لازم را در این زمینه انجام دهد.

اصلاح نظام مالی دانشگاه آزاد

میرزاده با اشاره به حضور رییس دانشگاه آزاد و معاونان وی در ادامه این جلسه توضیح داد: بر اساس گزارش رییس دانشگاه آزاد، گروه‌های دانشجویی از واحدهای مختلف دانشگاه آزاد در مناطق سیل‌زده برای امدادرسانی حضور پیدا کردند؛ ضمن آنکه تسهیلاتی برای دانشجویان مناطق سیل‌زده در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: دانشگاه آزاد در خصوص شفاف‌سازی مالی خود اقداماتی انجام داده و از این دانشگاه در ارتباط با دارایی‌ها، اموال و مسائل بانکی و زمین حسابرسی‌هایی صورت می‌گیرد که رییس دانشگاه گزارشی از اصلاح نظام مالی این دانشگاه ارائه کرد.

این نماینده مجلس همچنین افزود: طرح‌های جدید دانشگاه آزاد در خصوص مهارت‌آموزی و اشتغال در قالب مدارس عالی مهارتی برای دانشجویان این دانشگاه نیز تشریح شد و با توجه به شعار سال در خصوص رونق تولید، برای گسترش رشته‌های مهارتی در مدارس و واحدهای دانشگاهی ذیل دانشگاه آزاد اقدام کند.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه گسترش مدارس سما در دستور کار دانشگاه آزاد قرار دارد، ادامه داد: در سال تحصیلی جاری بیش از ۲۰۰ مدرسه به این مجموعه اضافه شده و دانشگاه آزاد در تلاش است در زمینه گسترش آن نیز بیش از پیش اقدام کند.

منبع : میزان

درباره jameye no

پیشنهاد بررسی

آموزش و پرورش هزینه نیست، سرمایه است

جامعه نو: چند نكته در رابطه با استعفای آقای بطحایی از وزارت آموزش و پرورش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *